Nahoru
Domů recept Kdo jsme Ceník Pojišťovny Covid CZ Covid ENG 

MUDr. MARTINA WIEREROVÁ

PRAKTICKÝ LÉK PRO DOSPĚLÉ
PRAHA 7

Zpět

INFO COVID-19

Svůj certifikát o očkování proti onemocnění Covid - 19 si můžete jednoduše stáhnout zde, po zadání r.č. a čísla OP.

Pokud byste se stažením měli obtíže, obraťte se na nás, prosím, do ordinace, pomůžeme Vám.

 

Níže najdete odpovědi na následující otázky: 

1) Byl/a jsem v kontaktu s nakaženým Covid 19, co mám dělat?
2) Mám příznaky ( zvýšená teplota nad 37,3 st C, bolesti svalů a kloubů, suchý kašel, dušnost, ztráta čichu či chuti) co dál?
3) V naší domácnosti je nemocný s potvrzenou infekcí Covid-19, jak se máme chovat?

4) V jakých případech mi nebude nařízena karanténa?

 

 

 

POZOR, OPĚT ZMĚNA V DÉLCE KARANTÉNY / IZOLACE OD 3. 3. 2021

Pokud jste zaregistrovali změny v délce karantény od 1. 3. 2021, tak ty už od 3.3.2021 zase neplatí...


Byl/a jsem v kontaktu s nakaženým Covid 19, co mám dělat?

Jako epidemiologicky významný kontakt se počítá kontakt na vzdálenost menší než 1,5m, bez roušky, déle než 15 min. (u nových mutací stačí pravděpodobně méně). Pokud splňujete tyto podmínky, je třebaabyste zůstal/a doma v karanténě, abyste absolvoval/a test 5.-7. den po datu posledního kontaktu s Covid  pozitivním. Na test, prosím, nechoďte hned, nemáte-li příznaky; test je načasován tak, aby bylo počítáno s inkubační dobou onemocnění, tedy 5.- 7. den). Máte-li během karantény po kontaktu s nakaženým příznaky, je na místě samozřejmě testovat dříve.
 
Karanténa bude trvat 14 dní, viz níže:
 
- Kontakt s pozitivně testovaným byl jednorázový, s nakaženým dále nepobývám v jedné domácnosti

Vaše karanténa bude celkově trvat minimálně 14 dní (dříve bylo 10 dní) a to i tehdy, pokud Váš test provedený např. 7. den bude negativní. V případě pozitivity testu, a to i tehdy, pokud zůstanete bez příznaků, Vám bude nařízeno prodloužení karantény/izolace o dalších 14 dní, počítáno ode dne provedení pozitivního testu. Pokud jste v zaměstnaneckém poměru a nebudete schopni v rámci karantény pracovat z domova, vystavíme Vám na tuto dobu pracovní neschopnost.

- Kontakt s pozitivně nakaženým trvá, žijeme v jedné domácnosti, není možné se  zcela oddělit (máme společnou koupelnu, WC, kuchyň, pohybujeme se, byť v jiném čase po společné předsíni...)

Vaše karanténa bude celkově trvat rovněž 14 dní (k 1.3. 2021 to bylo 21 dní) a to i tehdy, pokud Váš test provedený např. 7. den bude negativní. V případě pozitivity testu, a to i tehdy, pokud zůstanete bez příznaků, se délka karantény počítá od pozitivity testu a trvá 14 dní od pozitivity testu. Karanténa bude ukončena po 14 dnech, budete-li  alespoň poslední 3 dny zcela bez příznaků.

Žádanku Vám vystavíme elektronicky na základě telefonického rozhovoru, žádanka pak automaticky odesíláme do online systému (Vy u sebe nebudete mít nic), na odběrovém místě si Vás a Vaši žádanku najdou na základě Vašeho rodného čísla.

Na test se objednejte online, doporučujeme přehledné stránky https://covid.praha.eu/
Karanténa trvá 14 dní (i když Váš test bude např. 7. den negativní)! V případě pozitivity testu (ať už máte příznaky, či ne) Vám bude nařízena izolace na dalších 14 dní od pozitivního testu.
Prosím, zdůrazněte nám, pokud potřebuje vystavit pracovní neschopnost.

Mám příznaky ( zvýšená teplota nad 37,3 st C, bolesti svalů a kloubů, suchý kašel, dušnost, ztráta čichu či chuti) co dál?

Nechoďte do práce, zůstaňte doma, omezte své kontakty s ostatními členy domácnosti. Na základě našeho telefonického rozhovoru zhodnotíme distančně Váš zdravotní stav, rozhodneme o testování, vystavíme pracovní neschopnost ( tu lze vystavit až 3 dny zpětně ). Vypíšeme Vám elektronicky žádanku na odběr na Covid 19 (žádanku pak automaticky odesíláme do online systému, Vy u sebe nebudete mít nic), na odběrovém místě si Vás a Vaši žádanku najdou na základě Vašeho rodného čísla. Doporučujeme se předem objednat na https://covid.praha.eu/

U pozitivně testovaného pacienta trvá izolace minimálně 10 dní, poslední 3 dny by měl být pacient bez příznaků (ztráta chuti a čichu může trvat déle, příznaky akutní infekce jako kašel a teplota musí odeznít). Ukončuje se již bez dalšího testování.

Osoby po prokázaném prodělaném onemocnění Covid-19 jsou po dobu následujících 90 dní považovány za imunní; pokud se dostanete do kontaktu s Covid-pozitivním, nebude Vám nařízena karanténa, ani nebudete muset být testováni.

Během karantény i izolace se, prosím, chovejte zodpovědně, nechoďte na nákupy, je-li to možné objednejte si nákup domů. Nesetkávejte se s rizikovou populací. Buďte s námi v pravidelném kontaktu telefonicky, e-mailem. V případě, že se u Vás, nebo Vašich blízkých během nemoci objeví příznaky, jako je dušnost (neschopnost se nadechnout), promodrávání rtů, kolaps, nadměrná spavost, zmatenost, horečky neklesající pod 38 st i přes podávání léků na horečku, kontaktujte RZS - 155.

V naší domácnosti je nemocný s potvrzenou infekcí Covid-19, jak se máme chovat?

Snažte se, prosím, dodržovat hygienická doporučení - oddělený pokoj, nemocný chodí do koupelny jako poslední, větrání, při nutném společném konktaktu nosit roušku, nekontaktovat se se seniory v rodině (např. nenechávat děti hlídat prarodičům), apod. Všichni členové domácnosti jsou v této situaci v karanténě a mají být testováni 5.-7. den od pozitivního testu člena rodiny, v případě, že by měli příznaky, tak ihned. Neposílejte své děti do školky/školy, byl-li u někoho z rodiny potvrzen Covid-19 (i když se cítí zdravé).

Karanténa Vám nebude nařízena, pokud:

1) jste v posledních 90 dnech prodělal Covid 19 a nemáte žádné příznaky onemocnění (nutné lékařské potvrzení)

2) jste byl očkován proti Coronaviru a od aplikace 2. dávky uplynulo alespoň 14 dní. U jednodávkového schématu, stačí 14 dní po této dávce. (Je nutné mít vytištěno Potvrzení o očkování (certifikát) o očkování)

Buďte prosím trpěliví, když nám voláte, krom mnoha desítek telefonních hovorů týkajících se Covid 19, provádíme i běžnou péči o akutně či chronicky nemocné pacienty. Pokud se nám nemůžete dovolat, napište prosím email na adresu ordinaceovenecka(a)seznam(,)cz a my Vás budeme kontaktovat hned, jak to bude možné.
Pokud voláte kvůli kontaktu s nemocným, připravte si relevantní informace předem (kdy kontakt - datum, v uzavřené místnosti/venku, na jakou vzdálenost, měli jste roušky?, Vaši přesnou adresu)

Doporučujeme i stránky ministerstva zdravotnictví, kde najdete další informace: https://koronavirus.mzcr.cz/otazky-a-odpovedi/ 

Máte-li příznaky infekce, nechoďte prosím, bez objednání do naší ordinace. Víme, že ne každá nemoc se dá diagnostikovat po telefonu, tak pokud bude Vaše návštěva nutná, domluvíme si předem termín, budeme Vás očekávat a oblékneme se předem do ochranných pomůcek. Zamezíme tím potenciálnímu nakažení nás i dalších pacientů v čekárně

děkujeme,

tým ordinace Ovenecká